№10 (2577) | Октябрь 1988
Рубрика «Без рубрики»
თარგმანი ქართულად:
აი, აიდინ სელიმზადეს სტატიის სრული თარგმანი ქართულ ენაზე. ეს არის ემოციური და ისტორიული ნარკვევი, რომელიც 1988 წელს ჟურნალ „ვოკრუგ სვეტაში“ (Вокруг света) გამოქვეყნდა:
გმირობა, რომელსაც დრო ვერ წაშლის: რაჰიპ მამედოვის ხსოვნას
კომკავშირი სამოცდაათი წლისაა. ამ ზღვარიდან კარგად ჩანს საკავშირო ახალგაზრდული ორგანიზაციის ისტორიული გზა, რომელიც განუყოფელია ქვეყნის ისტორიისგან. მის ყველა ეტაპზე, რაც უნდა რთული და წინააღმდეგობრივი ყოფილიყო ისინი, ორგანიზაციის ნამდვილ სახეს ქმნიდნენ პატიოსანი, მამაცი, თავდადებული ადამიანები, თავისი სამშობლოს ერთგულნი. ზოგიერთ მათგანზე დღეს ჩვენი კორესპონდენტები გვიამბობენ.
1987 წლის თებერვლის დასაწყისში მივლინებით მინსკში ვიმყოფებოდი. სწორედ აქ დამეწია ამბავი რაჰიპ მამედოვის გმირობის შესახებ: საქართველოში მომხდარი უძლიერესი წყალდიდობის დროს მან საკუთარი სიცოცხლის ფასად 28 ადამიანი გადაარჩინა. გაზეთების პირველ გვერდებზე გამოჩნდა ამ გამხდარი, ჯერ კიდევ ოცი წლისაც არმყოფი აზერბაიჯანელი ბიჭის ფოტოები, რომელიც სიკვდილის შემდეგ „წითელი ვარსკვლავის“ ორდენით დაჯილდოვდა. ადამიანები, რომლებმაც იცოდნენ, რომ მე და რაჰიპი თანამემამულეები ვიყავით, თანაგრძნობით მიყურებდნენ, როგორც ახლო ნათესავის დამკარგავს და რაღაც განსაკუთრებული პატივისცემით, თითქოს მეც რაიმე წვლილი მიმიძღოდა მის გმირობაში. დღემდე მახსოვს ის ორგვარი გრძნობა, რომელიც მაშინ მაწუხებდა: სიამაყე ჩემი თანამემამულის გამო და დანაკარგით გამოწვეული ტკივილი...
სირცხვილია ამის აღიარება, მაგრამ როდესაც უკვე ბაქოში მყოფს შემომთავაზეს რაჰიპ მამედოვზე დამეწერა, დავიბენი. უნდა წავსულიყავი აღდამში, შევხვედროდი რაჰიპის მშობლებს, დამენუგეშებინა ისინი, როცა მათ ვერაფერი ანუგეშებდათ... თუმცა, უარის თქმაც არ შემეძლო. ამიტომ, დავფიქრდი და გადავწყვიტე ჯერ საქართველოში წავსულიყავი იქ, სადაც ტრაგედია მოხდა — ხობის რაიონში, სოფელ ჭალადიდში.
არ მოვყვები, რამდენად რთული იყო წყალდიდობისგან დაზარალებულ ადგილებამდე მიღწევა. ბოლოს და ბოლოს, ჭალადიდში ვარ. დამხვდნენ ვახტანგ ლაკირბაია, კოლმეურნეობის პარტკომის მდივანი და უბნის ინსპექტორი თენგიზ პავრონია.
— რით დავიწყოთ? — მკითხა ვახტანგმა.
— რიონისკენ წავიდეთ. მინდა ვნახო, საიდან დაიწყო წყალდიდობა.
ახლა, მარტში, მდინარე მშვიდია. მზისგან გამომშრალი ნაპირები დახეთქილია. გეგონებათ, აქ წლობით გვალვა იყო, მაგრამ მიწის სიღრმეში ნესტი ჯერ კიდევ იგრძნობა.
რიონი, საქართველოს სიდიდით მეორე მდინარე, სათავეს კავკასიონის სამხრეთ კალთის მყინვარებიდან იღებს, კოლხეთის დაბლობზე კი უამრავ წვრილ ტოტად იყოფა. წვიმები აქ იშვიათობა არ არის. იანვრის ბოლო დღეებში კოლხეთს თავს თავსხმა დაატყდა, მთაში კი უპრეცედენტო, ხუთმეტრიანი თოვლი იდო. მზისგან დამდნარმა თოვლმა რიონში წყლის დონე კატასტროფულად ასწია.
წყალდიდობა სოფელ საგვიჩიოდან დაიწყო და სწრაფად მოიცვა მიმდებარე სოფლები. სახლები აქ ძირითადად ორსართულიანია. ერთ საათში წყალმა პირველი სართულები დაფარა და ხალხი მეორე სართულებზე აიხიზნა. სასწრაფოდ შეიქმნა შტაბი. ხალხი მანქანებითა და ტრაქტორებით გამოჰყავდათ. პირველივე დღეს 6000 ადამიანის გადაყვანა მოხერხდა. სამოცდაათი მათგანი თენგიზ პავრონიამ გამოიყვანა თავისი ტრაქტორით.
...შეშინებული საქონელი განწირული ბღაოდა. ორმა მოხუცმა, რომლებიც თენგიზმა ახლახან ჩამოიყვანა დატბორილი სახლიდან, ძროხის ხმაზე ამოიტირა: „უშველე, შვილო!“ თენგიზმა ტრაქტორი ხისკენ მიაბრუნა, სადაც ცხოველი გაშეშებულიყო. ხალხის ხმაზე რეაქცია არ ჰქონდა, მაგრამ როგორც კი თენგიზი მიუახლოვდა და რქაზე ხელი მოჰკიდა, ძროხა მორჩილად აჰყვა ტრაქტორს. ეს იყო ერთადერთი გადარჩენილი ცხოველი: არც დრო იყო და არც ძალა საქონლის გადასარჩენად, როცა ადამიანების სიცოცხლე ბეწვზე ეკიდა.
ტრაქტორმა, რომელზეც ვახტანგ ლაკირბაია იმყოფებოდა, მხოლოდ ორი რეისის გაკეთება მოასწრო და გაფუჭდა. ოთხი ადამიანი თორმეტი საათი იჯდა მისაბმელზე. მხოლოდ დილით, ნისლის გაფანტვის შემდეგ, ვერტმფრენებმა მოახერხეს მათი მოხსნა. ვახტანგი იხსენებს:
— ჩემს სახლს რომ გადავუფრინეთ, თვალებს არ დავუჯერე: მთლიანად წყლის ქვეშ იყო. პირველი ფიქრი იყო — სად არის ოჯახი? პირველი სურვილი — ვერტმფრენიდან გადახტომა... მერე უკვე, რკინიგზის ყრილთან რომ დავჯექით, სადაც ჯერ კიდევ იყო მშრალი მიწა, ზურაბ ერქვანიამ, ჩვენმა რაიკომის პირველმა მდივანმა, დამამშვიდა — მითხრა, რომ ჩემები სამშვიდობოს იყვნენ.
სტიქიასთან ბრძოლაში ხალხი თავს არ ზოგავდა. მალხაზ მიქატაძემ და პრაპორშჩიკმა ვლადიმერ ბოგატირიოვმა მოტორული ნავით ოცდახუთი ადამიანი გადაარჩინეს. ღამით ნავს მოტორი გაუფუჭდა. პრაპორშჩიკმა თავი ქამრით ხეზე მიიბა და ცამეტ საათს ასე ელოდა მაშველებს. მალხაზმა ცივ წყალში გონება დაკარგა და ძლივს ამოიყვანეს ნიაღვარიდან.
როცა სახლებმა ჯდომა დაიწყო, ხალხი დიდ ხეებზე ადიოდა და თავს თოკებითა და ჯაჭვებით იბამდა. ზოგი თოფს ისროდა, რომ ხმა მიეწვდინა მაშველებისთვის, მაგრამ ნიაღვრის გრგვინვა და ქარის ზუზუნი ყველაფერს ახშობდა...
დილით შტაბში სიები დააზუსტეს: სამასი ადამიანი ისევ დატბორილ ტერიტორიაზე რჩებოდა. წყლის დონემ სამ მეტრს მიაღწია. სამხედრო ნაწილებმა დასახმარებლად ხუთი ჯავშანტრანსპორტიორი გამოგზავნეს. ერთ-ერთს რაჰიპ მამედოვი მართავდა.
სოფელ ჭალადიდში მამედოვის ტრანსპორტიორი დღის 11 საათზე შევიდა. სქელმა ნისლმა ვერტმფრენების მუშაობა შეაფერხა. მთელი იმედი სამხედრო მანქანებზე იყო. ტრანსპორტიორის მიყენება დატბორილ სახლთან რთული იყო — დინება ხელს უშლიდა, კედელთან შეჯახება კი შენობის ჩამონგრევას გამოიწვევდა. გამოცდილების გარდა, საჭირო იყო ადამიანების დამშვიდებაც, რომ მათ დაეტოვებინათ სახლი და ტრანსპორტიორის მოძრავ სახურავზე გადმოსულიყვნენ.
...მეორე სართულზე ქალი ბავშვით ხელში საშინლად კიოდა. ის ისე ახლოს იდგა ფანჯარასთან, რომ ნებისმიერ წამს შეიძლებოდა წყალში ჩავარდნილიყო. რაჰიპმა სთხოვა ბავშვი გადაეცა, მაგრამ ქალმა ის უფრო მაგრად ჩაიხუტა. მაშინ რაჰიპი თავად ავიდა სახლში და ქალი ხელში აყვანილი გამოიყვანა.
— ბავშვი მაგრად დაიჭირე! — დაუყვირა მან და ფანჯრიდან ტრანსპორტიორზე გადახტა.
სხვა დროს რაჰიპმა მანქანა ხისკენ მიმართა. შუახნის მამაკაცი, რომელიც ხეზე იყო მიბმული, სიცივისგან და შიშისგან კანკალებდა. რაჰიპმა სთხოვა თოკი შეეხსნა, მაგრამ მას ძალა აღარ ჰყოფნიდა. რაჰიპი თავად გადავიდა ლუქიდან.
— ნუ გეშინია, — ეუბნებოდა დაუძლურებულ კაცს, — ფეხები მხრებზე დამადგი... აი ასე, ყოჩაღ. ახლა კი გადმოხტი...
უსაფრთხო ადგილას გასული მამაკაცი ცრემლებს მალავდა.
— არა უშავს, — ამშვიდებდა რაჰიპი, — ახლა ტირილის დრო არ არის...
ამ სახლთან რაჰიპი უკვე მესამედ იყო. მოხუცი ქალი ფანჯრიდან არ გამოდიოდა.
— წამო, დედავ, — ეხვეწებოდა რაჰიპი.
— არა, შვილო, ჩემს სახლში მინდა სიკვდილი... — პასუხობდა მოხუცი.
ბოლოს რაჰიპმა ისიც ხელში აყვანილი გამოიყვანა. რკინიგზასთან რომ მიიყვანა და ვაგონში ასვლაში მიეხმარა, მოხუცმა აკანკალებული ხმით უთხრა:
— შვილო, მეტჯერ აღარ შეხვიდე იქ, გეხვეწები. აღარ შეხვიდე, საყვარელო...
რაჰიპს გაღიმება უნდოდა, მაგრამ ძალა აღარ ჰქონდა. დილიდან არაფერი ეჭამა. მეგობრებმა პური და ყველი შესთავაზეს, მაგრამ ამ დროს ვიღაცამ დაიყვირა:
— კოლმეურნეობის გამგეობაში ხალხი დარჩა, უშველეთ!
რაჰიპმა მეგობრებს გადახედა:
— მაინც სველი ვარ. მე წავალ. რომ დავბრუნდები, მერე ვისადილოთ.
მიუხედავად იმისა, რომ სხვაგან წყალი იკლებდა, გამგეობასთან პირიქით — მატულობდა. აქ ორი ნაკადი ერთდებოდა და მორევს ქმნიდა. ტრანსპორტიორი დატრიალდა, მართვა დაკარგა. საჭირო იყო რკინიგზის ხიდამდე მიღწევა, სადაც ჭალადიდელები იყვნენ თავმოყრილი. დიდი წვალებით რაჰიპმა ტრანსპორტიორი ხიდის ქვედა თაღთან მიიყვანა. ლუქი გახსნა, მეგობრებს ხიდზე ასვლაში მიეხმარა და ბოლოს თვითონაც ამოვიდა. ხიდის ძელს ჩაებღაუჭა, ტანი თითქმის ამოეყო ლუქიდან... მაგრამ წყლის უეცარმა დარტყმამ ტრანსპორტიორი წინ, ხიდისკენ ააგდო. ლითონის ლითონზე დარტყმის საშინელი ხმა გაისმა. მაგრამ უფრო საშინელი იყო რაჰიპის სუსტი წამოძახილი: „დედა!..“
ეს მოხდა 1987 წლის 1 თებერვალს.
წყალდიდობის დროს სამი ადამიანი დაიღუპა: ნინუშა ჩალიგავა, ლენა ხუდოსოვა და რაჰიპ მამედოვი.
ხოლო ის ბებია, ძაბა ბუკია, რომელსაც რაჰიპი ეხვეწებოდა წამოსულიყო, მისი სიკვდილის ამბავი რომ გაიგო, ლოგინად ჩავარდა... და აღარც ამდგარა. ის წყალდიდობის მეოთხე მსხვერპლი გახდა.
...ჭალადიდში ერთ-ერთი ქუჩა ახლა რაჰიპ მამედოვის სახელს ატარებს. ის საგვიჩიოდან იწყება და სამ კილომეტრზე იჭიმება. ცალ მხარეს სახლებია, მეორე მხარეს — რიონის დამცავი ჯებირი. ყველა სახლის კარი მდინარისკენ იღება: თითქოს სიკვდილის შემდეგაც რაჰიპი მის პირისპირ დგას.
საგვიჩიოს სკოლის შესასვლელში რაჰიპის დიდი პორტრეტია, შავი ლენტით. ჭალადიდის საშუალო სკოლა კი ახლა მის სახელს ატარებს. მოსწავლეებმა იქ რაჰიპ მამედოვის კუთხე მოაწყვეს. ჭალადიდელებმა გადაწყვიტეს: ყოველი წლის პირველი თებერვალი რაჰიპის ხსოვნის დღე იქნება.
მეორე დღეს ჭალადიდში ჩამოვიდნენ ჯარისკაცები იმ ნაწილიდან, სადაც რაჰიპი მსახურობდა. დიდხანს ვესაუბრე მის მეგობარს, როვშან კელბიევს.
— დილით ქალაქში გასვლას ვაპირებდით, ფოტოები უნდა გამოგვეტანა, — იხსენებს როვშანი. — განგაშმა ნაადრევად გაგვაღვიძა. მეთაურმა თქვა, რომ ხობის რაიონში უბედურება მოხდა და მოხალისეები იხმო. მგონია, მეთაურს სიტყვა არ ჰქონდა დამთავრებული, რომ რაჰიპი უკვე წინ იდგა.
6 მარტს შევხვდი იმ ადამიანებს, რომლებიც რაჰიპმა გადაარჩინა. ყველა შავებში იყო გამოწყობილი.
მერი დანელიამ გადამეხვია:
— შვილო, შენც ისეთივე გამხდარი ხარ, როგორც რაჰიპი. რამდენჯერ მივეცი თავს პირობა, რომ აღარ ვიტირებდი, მაგრამ მისი სახელის გაგონებაზე ცრემლები თავისით მცვივა. სად ვიქნებოდით ჩვენ, რაჰიპი რომ არა?..
თინა ბერაიამ, კლუბის გამგემ, გადარჩენილთა სია გადმომცა. ნაზი გაგუამ თქვა:
— პირველ სიაში 27 ადამიანი იყო. მაგრამ მე დაჟინებით მოვითხოვე, რომ მეც ჩავეწერე. რაჰიპი მოვიდა, მეხვეწებოდა წამოსვლას, მაგრამ არ მინდოდა სახლის დატოვება. მან მთელი მეორე სართული დაათვალიერა და მითხრა: „დედაო, აქედან ფეხი არ მოიცვალო, ეს კედელი მყარია“. საღამოს სახლის ნახევარი წყალმა წაიღო — ზუსტად ის ნაწილი, სადაც მე რაჰიპის მოსვლამდე ვიყავი. ასე რომ, 28-ე გადარჩენილი მე ვარ...
ტიროდნენ ქალები, კაცები კი თვალებს მალავდნენ.
— უთხარი რაჰიპის დედას, — დამაბარეს დამშვიდობებისას, — რომ პირველ ვაჟს, რომელიც ჭალადიდში დაიბადება, რაჰიპს დავარქმევთ. და კიდევ ბევრი აზერბაიჯანული სახელი „რაჰიპი“ გაჩნდება ქართულ ოჯახებში.
საქართველოდან აზერბაიჯანში გავემგზავრე, სოფელ მაჰრიზლიში. სახლის კარზე შავი მანდილი ეკიდა. ეზოში ათამდე მამაკაცი ჩაის სვამდა. რაჰიპის მამა, გიულმალი, განცალკევებით იჯდა, სახე ჩამქრალი ჰქონდა.